A sárkányok mindig is különleges helyet foglaltak el az ókori mitológiában. Ezek a fenséges lények, amelyeket gyakran varázslatosnak és erőteljesnek tekintenek, évszázadok óta lenyűgözték az embereket. Számos külföldi és magyar fa játékkészítő is készít sárkányokat a gyermekeknek. Hogy miért és hogyan ábrázolják ezeket a lényeket, azt az alábbi összefogalóból megtudhajátok.
A különböző sárkányfajták közül a fasárkányok kiemelkednek egyedi jellemzőikkel és magával ragadó aurájukkal. A lovagokkal, várakkal kapcsolatos szerepjátékok elengedhetetlen része egy-egy sárkány. Webáruházunkban elérhetők a Bauspiel és Ostheimer fa sárkányok.
1. A fenti képen látható Ostheimer sárkányt Németországban készítik. A 24 cm hosszú német Ostheimer fasárkányt kézzel gyártják és válogatott festékekkel színezik. Nagy körültekintéssel készítik és kizárólag minősített anyagokat használnak. lendületes, ötletes és nyitott játékra ösztönzik a gyerekeket.
Itt találhatjátok:
https://snapi.hu/OSTHEIMER-SARKANY
2. Másik fasárkány, mely megtalálható a Snapi Webáruházban, a Bauspiel német fajáték készítők remekműve. Ez a kis német cég minden fajátékát nagy szeretettel készíti helyi európai fákból, például bükkből, égerből és hársból, valamint platánból és cseresznyéből. Minden játékot gondosan csiszoltak a kellemes tapintás érdekében, amelyet könnyen meg lehet fogni, és nem mérgező festékkel és természetes olajokkal vannak ellátva.
Itt találhatjátok:
https://snapi.hu/BAUSPIEL-NAGY-SARKANY-1-DB
Mit jelképeznek a fa sárkányok?
Kína ősi kultúrájában úgy tartják, hogy a fasárkányok különleges kapcsolatban állnak a természettel, jelképezik a növekedést, a bőséget és az átalakulást. Ezeket a sárkányokat gyakran kecsesnek és békésnek ábrázolják, akik zökkenőmentesen beleolvadnak környezetükbe. Állítólag hasznosítják az erdő energiáját, lehetővé téve számukra a gyógyulást és a környezet és az egyének egyensúlyának helyreállítását.
Fa sárkány a kínai asztrológiában
Az ősi legendák szerint a fa sárkány születése szorosan összefügg a kínai állatövvel. A kínai állatöv tizenkét állatjegyből áll, amelyek mindegyike egy adott évhez kapcsolódik. A fasárkány az egyik ilyen jel, amely a jó szerencsét és a vitalitást szimbolizálja és a fasárkány jegyében született emberekről úgy tartják, hogy kivételes kreativitással, alkalmazkodóképességgel és optimizmussal rendelkeznek. Gyakran a környezet védelmének és megőrzésének vágya vezérli őket, ami a természet iránti mély szeretetet mutatja be. 2024 a Fa Sárkány éve a kínai asztrológia szerint.
Fotó: https://monster.fandom.com/wiki/Dragon
A fa sárkány ábrázolása
A sárkány magával ragadó vonzereje számos művészi ábrázolás és kulturális utalás tárgya volt. Ezek a sárkányok gyakran megjelennek a hagyományos kínai festményeken, ahol élénk zöld pikkelyeik elegánsan jelennek meg élénk tájak közepette. Fasárkányok szobrai és faragványai Kína-szerte templomokban és történelmi helyszíneken is megtalálhatók.
fotó: Shutterstock
A modern kultúrában a fantasy regényektől a filmekig jelenléte elbűvölő hatást kölcsönöz a kitalált világoknak. Gondoljunk csak a Sárkányok Háza sorozatra.
Van sárkány szobor Budapesten? Igen...
Igazi csodája a budapesti Állatkertnek a Nagyszikla, belsejében a Varázsheggyel. A Lánchíd pesti hídfőjéről a rakpart átépítésekor kerültek előbb a Vidámparkba, majd a Fővárosi Állatkertbe a Nagysziklánál található hatalmas öntöttvas sárkányok, amelyek 160 évvel ezelőtt készültek.
Fotó: https://jegesmacko.blog.hu/2018/01/29/tudtad_ket_150_eves_sarkany_is_lakik_az_allatke
Számtalan külföldi játékkészítő mellett vannak magyar fa játékkészítők is, akik megelevenítik ezeket a csodás lényeket a gyerekeknek. Személyes kedvenceim a következő képen is felfedezhető hatalmas Doremiz Favarázs sárkánya, mely méretével méltón viseli a "Legnagyobb fasárkány címet". Sötétkék alapján a türkiz vonalak gyönyörűen mutatnak. Másik kedvencem a középen található legkisebb sárkányfi, a Juharka sárkánykája, mely különleges szinezésével minden gyermek és szülő szívébe belopja magát.
Legyen szó hatalmas sárkány szoborról vagy apró fasárkányról, ezek a lények elvisznek képzeletünk világába.
Forrás: https://dragon.university/wood-dragon/